Wszystko czego powinieneś wiedzieć o krioterapiiCo to jest krioterapia?

Krioterapia to nowoczesny zabieg fizroterapeutycznyc polegający na leczeniu oraz poprawianiu kondycji zdrowotnej pacjentów za pomocą niskich temperatur, staje się coraz popularniejsza na całym świecie. Pozytywne oddzialywanie tej metody na nasz organizm jest wciąż potwierdzane rpzez coraz liczniejsze badania oraz samych pacjentów.

Zabieg w kriokomorze trwa tylko 2-3 minuty, ale już po tak krótkim czasie w organizmie pacjenta zaczynają pojawiać się pozytywne efekty, znacząco zwiększające dobre samopoczucie, sprawność i zdrowie. Istotnym jest również fakt, iż odpowiednio zastosowana krioterapia jest metodą bezpieczną i z powodzeniem stosowaną w rehabilitacji, leczeniu, profilaktyce oraz w sporcie.


Na czym polega krioterapia?

Jest to prosty zabieg, polegający na wejściu do specjalnie skonstruowanego pomieszczenia o temperaturze z zakresu od -120 do 150 stopni Celsjusza, w celu wywołania szeregu fizjoloficznych reakcji w organizmie pacjenta, co może w równym stopniu wspomagać leczenie podstawowe, jak i ułatwiać leczenie ruchem. Jest to metoda bardzo przydatka w fizykoterapii, przygotowuje pacjenta do kinezyterapii i działa dwoma drogami: bezpośrednio na narząd ruchu, jak i pośrednio za pomocą pozytywnej stymulacji układu nerwowego.


Podstawowe zalety krioterapii:

- krioterapia jest metodą bezbolesną - w przypadku krioterapii ogólnej i przebywania w komorze, pacjent może odczuwać lekkie szczypanie. Usta i nos musi mieć zasłonięte, by nie nawdychał się mroźnego powietrza.
- krioterapia jest metodą bezkrwawą - zabieg kriochirurgii odbywa się bez użycia skalpela. Zamrożona zostaje taka ilość tkanek, która byłaby wycięta podczas tradycyjnego zabiegu chirurgicznego. Blizna, o ile pozostaje, a zdarza się to rzadko, jest prawie niewidoczna.
- krioterapia uśmierza ból - zabieg w kriokomorze jest polecany m.in. dla tych, którzy mają problem ze stawami, są po urazie sportowym lub operacyjnym. Po zabiegu pacjent może bez trudu wykonać serię ćwiczeń, bo nie odczuje bólu jaki dotychczas mu towarzyszył. Zwiększa się zakres ruchomości stawów. Dla dłużej utrzymujących się efektów – nawet kilka miesięcy spokoju ze stawami – zabieg należy powtórzyć przynajmniej 10 razy. Dzięki krioterapii można przerwać stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
- krioterapia dodaje energii - zabieg w kriokomorze trwa od 1 minuty do 3 minut w czasie, których trzeba spacerować albo dreptać w miejscu. Zarówno przed wejściem do komory jak i po wyjściu z niej należy wykonać serię ćwiczeń rozgrzewających. Pacjent po zabiegu ma więcej siły do działania.
- krioterapia uszczęśliwia - w związku ze zwiększonym wydzielaniem endorfin z powodu zimna, poprawia się samopoczucie pacjenta. Krioterapia działa antydepresyjnie i może być terapią wspomagającą leczenie depresji. Pacjent po zabiegu w kriokomorze ma więcej chęci do działania.
- krioterapia odmładza - zabieg w komorze kriogenicznej jest jak skorzystanie z gabinetu odnowy biologicznej. Krioterapia spowalnia procesy starzenia się i poprawia koloryt skóry.
- poza tym krioterapia zwiększa odporność organizmu, zwiększa siłę mięśni, wzmacnia naczynia krwionośne, zmniejsza obrzęki, rozluźnia.


Jak reaguje organizm na tak niską temperaturę?

Zastosowanie krioterapii całego ciała powoduje szereg pozytywnuch reakcji w organizmie, aktywując jego przyśpieszoną regenerację oraz włączając mechanizmy samoleczenia.

Oto niektóre z udowodnionych w badaniach reakcji organizmu:
- wybitnie korzystny wpływ na psychikę, dostrzegalna natychmiast poprawa samopoczucia
- reakcja hormonalna, wzrost stężenia ACTH, kortyzonu, prekursowa b-endorfiny A i NA oraz testosteronu u mężczyzn
- subiektywna bezbolesność, dotycząca nie tylko bólów stawowych i powierzchni ciała, lecz również bolesnych odczuć w jego wnętrzu
- reakcja krążeniowa, skurcz naczyń krwionośnych skóry oraz silne przekrwienie
- reakcja nerwowo-mięśniowa, rozluźnienie napiętych mięśni wokół zmienionych chorobowo stawów, zwiększenie ich siły, zwolnienie przewodnictwa nerwowego (dotyczy także spastyczności centralnej mięśni).


Zastosowanie kriokomory:

- reumatoidalne zapalenie stawów
- młodzieńcze, przewlekłe zapalenie stawów
- reaktywne zapalenie stawów
- łuszczycowe zapalenie stawów
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
- dna stawowa, zmiany zapalne stawów o podłożu metabolicznym, skaza moczanowa
- przewlekłe zapalenie kręgosłupa szyjnego
- zespół bolesnego barku
- zapalenie okołostawowe ścięgien, torebki stawowej i mięśni
- zespół fibromialgii (choroby reumatyczne tkanek miękkich)
- zwicnięcie i skręcenie urazowe stawów
- uszkodzenie łękotki
- naderwanie ścięgien i mięśni
- zwalczanie przewlekłego i tapologicznego bólu u chorych, leczonych metodą zachowawczą
- zwalczanie odruchowej i ośrodkowej spastyczności mięśni
- w procesie rehabilitacji neurologicznej
- ostre i zastarzałe urazy sportowe i pooperacyjne
- zaburzenia snu
- stany depresyjne
- odnowa biologiczna: przemęczonych psychicznie i fizycznie osób dorosłych
- podnoszenie sprawności i rehabilitacji sportowców wyczynowych

Nasza lecznicza kriokomora mobilna pomoże odzyskać zdrowie i energię!

Polska jest światowym liderem w leczeniu z zastosowaniem krioterapii.

Zastosowanie krioterapii całego ciała powoduje szereg pozytywnych reakcji w organizmie, aktywując jego przyśpieszoną regenerację oraz włączając mechanizmy samoleczenia.